مدیریت برنامه‌های دانشگاهی علمی (مبدع)

نسخه آزمایشی
 • برنامه‌ریزی راهبردی استقرار دانشگاه سبز بر اساس تحلیل SWOT – مطالعه موردی دانشگاه شهید بهشتی

  • دوشنبه 15 آذر 1395 15:48

  وضعیت محیط‌زیست تأثیر آشکاری بر زندگی انسان و دیگر موجودات کره خاکی دارد. مشکلات زیست‌محیطی فعلی زاییده فعالیتهای انسانی بوده که در طول حیات بشر بی‌سابقه بوده است. بهترین راه مقابله با این مشکلات و حفظ کره زمین توسعه‌ی پایدار می باشد. دانشگاه‌ها بعنوان مراکز مهم در امر آموزش و پژوهش نقش کلیدی در حرکت به‌سوی توسعه پایدار ایفاء می‌کنند. در نتیجه استقرار دانشگاه سبز می‌تواند در راستای کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی و استفاده کارآمد و بهینه از منابع گام های اساسی بردارد. در ایران حفاظت از محیط‌زیست یک وظیفه عمومی بوده و دولت و سازمان حفاظت محیط‌زیست مکلف به پرداختن جدی به امر آموزش محیط‌زیست در کلیه واحدهای آموزشی و مراکز آموزش عالی می باشند. در نتیجه با آموزش‌های مستمر و هدف‌دار اقشار مختلف جامعه می‌توان راه‌های توسعه پایدار را هموار ساخت. لذا به نظر می‌رسد انتخاب دانشگاه‌ها به‌عنوان کانون‌های آموزش و پژوهش برای نقطه آغازین اجرای برنامه حفاظت از محیط‌زیست، مناسب باشد. این امر مستلزم بنیان نهادن دانشگاه سبز بوده تا بتوان گامهای موثری در نیل به ابعاد توسعه پایدار در حفظ محیط زیست، کاهش هزینه های دانشگاه برداشت. دانشگاه شهید بهشتی بعنوان یکی از دانشگاه های برتر ایران در امر آموزش و پژوهش می تواند نقش کلیدی و تاثیر گذار از این حیث ایفاء نماید. در نتیجه شناسایی فاکتورها، زیر مولفه ها و چالشهای پیش روی استقرار دانشگاه سبز و نیز تدوین راهبردهای توسعه استقرار دانشگاه سبز از اهداف اصلی این پژوهش می‌باشند.

 • بررسی تعارض میان کشاورزان و حیات وحش و ارائه راهکار برای کاهش تعارض‌ها در استان مازندران

  • دوشنبه 15 آذر 1395 13:17

  تضاد بین انسان و حیات وحش قدمتی طولانی داشته و امروزه در همه جای دنیا بخصوص در کشورهای در حال توسعه شدیدتر می باشد. علت اصلی این تعارض گسترش سکونت گاه های انسانی بوده که بواسطه ی فشار های جمعیتی ، رشد اقتصادی، و گسترش تقاضای جهانی برای منابع طبیعی، انسان ها مکان های بیشتر و بیشتری را اشغال می کنند. در نتیجه آن زیستگاه ها تخریب و اجباراً انسان ها و حیات وحش با هم مواجه می شوند. شناسایی درک کشاورز از این تعارض بسیار مهم است چون اعتقاد و باور بر روی نگرش و نگرش بر روی رفتار اثر می گذارد. پس با شناسایی ارزش ها و باور های کشاورز می توانیم رفتار او را در رابطه با حیات وحش پیش بینی کنیم. امروزه موضوع تعارض میان حیات وحش و انسان به واسطه ی وضعیت بحرانی حیات وحش و اهمیت سلامت و اقتصاد انسان ها بسیار مورد توجه است. بنابراین شناسایی این تعارض ها و علل اصلی وقوع آنها گام نخست و اساسی برای یک مدیریت صحیح و کاربردی است. تا راهکار هایی مناسب برای هر دو طرف جهت کاهش این تعارض ها ارائه دهد.

 • بررسی میزان فلزات سنگین و هیدروکربن‌های نفتی در رواناب شهر تهران

  • دوشنبه 15 آذر 1395 15:05

  رواناب سیلاب شهری به ‌عنوان اولین عامل آلودگی آب‌های سطحی و علت اصلی آلودگی در آب‌های شور و شیرین می‌باشد. شهرتهران به ‌وسیله سطوح مرتفع البرز، علاوه ‌بر آب‌های سطحی در گستره ‌ی شهری، رواناب‌های سطحی در مناطق کوهستانی به ‌وسیله رودخانه‌ها وارد محدوده شهری شده که حاوی انواع آلاینده‌ها می‌باشند. علاوه بر این ایران با کاهش منابع آب تجدیدشونده مواجه بوده و درحال حاضر، مناطق وسیعی با پساب‌‌ها و آب‌های برگشتی آبیاری می ‌شوند که بدلیل استفاده غیر اصولی و نیز تجمع مواد آلاینده در آنها موجب آلودگی محیط ‌زیست، تجمع آلودگی در خاک و انتقال آن به محصولات تولیدی می‌شود. همچنین آلودگی رواناب سیلاب شهری باعث گرفتگی روسازی‌های نفوذپذیر و به تبع آن آب گرفتگی معابر می ‌شود. بنابراین ضروری است که هیدروکربنهای نفتی و فلزات در رواناب‌‌ها که می‌‌توانند به ‌فرم محلول، کلوئیدی و چسبیده به ذرات وجود داشته باشند، برای تعیین سرنوشت، انتقال و اثرات هیدروکربن‌ها و فلزات سنگین که در اکوسیستم‌های آبی و گرفتگی روسازی‌های نفوذپذیر بسیار مهم هستند همه فرم‌های آن‌ها بررسی و اندازه ‌گیری شده و راهکارهای مناسب جهت گرفتگی کم ‌تر در روسازی‌‌ها ارائه گردد.

 • انتقال فنّاوری‌های نوین در حوزه زیست‌فناوری و نگرانی‌های علمی و مردمی

  • دوشنبه 17 آبان 1395 13:46

  انتقال یک فنّاوری در حوزه زیست‌فناوری هرچند اشتغال­زا است و ورود ایران به حوزه­‌های های‌تک را نوید می‌بخشد لیکن صنعت داروسازی فضای متفاوتی دارد: چه‌بسا همین داروهای بیوسیمیلار سبب ایجاد خود ایمنی نسبت به برخی ترجمان‌ها و خودِ دارو شود. آیا به این موضوع توجه شده است؟...

 • صداوسیما و سه‌شنبه‌های بدون خودرو

  • دوشنبه 17 آبان 1395 13:46

  از صداوسیما توقع می‌رود اگر خوش‌آموزی ندارد حداقل بدآموزی نداشته باشد. تبلیغات و در مرحله‌ای بحرانی‌تر برنامه‌های صداوسیما باید از ابعاد مختلف تجزیه‌وتحلیل شود؛ آنچه امروز از رسانه ملی کشور مشاهده می‌کنیم تنها دو جنبه دارد؛ محتوای این رسانه یا در حال تزریق نگاه خاص است یا تزریق مادی‌گرایی و سطحی‌نگری.

 • پیش‌نیازها و الزامات حرکت به‌سوی اقتصاد سبز در ایران

  • دوشنبه 17 آبان 1395 13:47

  با بررسی برخی از آشکارترین شاخص‌های اقتصادی کشور، به یک شاهد ساده می‌رسیم که اثبات می‌کند: ما در چیدمان اقتصادی خویش، نه‌تنها به سمت توسعه پایدار حرکت نمی‌کنیم؛ بلکه با روندی شتابناک و نگران‌کننده در حال دور شدن و تشدید ناپایداری هستیم! چرا؟ نوشتار پیش رو، می‌کوشد تا به این پرسش کوتاه اما حیاتی، پاسخی سزاوارانه دهد.

 • ضرورت اصلاح سیاست خارجی در زمینه‌ی آب و ریزگردها

  • دوشنبه 17 آبان 1395 13:46

  نمونه‌ای از سیاست ورزی کوته‌بینانه در استفاده از رودخانه‌ها را می‌توان در برنامه‌های سدسازی ترکیه دید که حیات طبیعی و هویت تاریخی سرزمین میان‌رودان (بین‌النهرین) و سرنوشت ده‌ها میلیون انسان ساکن در آن را نادیده گرفته است. در این میان، کشور ما هم سیاست‌های آبی خودش را بی‌توجه به کشورهای همسایه پیش برده و درعین‌حال، هیچ تعامل مؤثری با ترکیه، کشوری که حدود نود درصد آب‌های جاری سوریه و عراق و مرز جنوب غربی ایران از آن سرچشمه می‌گیرد، نداشته است.