مدیریت برنامه‌های دانشگاهی علمی (مبدع)

نسخه آزمایشی

انتقال فنّاوری‌های نوین در حوزه زیست‌فناوری و نگرانی‌های علمی و مردمی

  • عنوان فارسی مقاله: انتقال فنّاوری‌های نوین در حوزه زیست‌فناوری و نگرانی‌های علمی و مردمی

  • فرمت مقاله

    application/pdf

تصویر مطلب انتقال فنّاوری‌های نوین در حوزه زیست‌فناوری و نگرانی‌های علمی و مردمی
  • دوشنبه 17 آبان 1395
  • 483

چکیده فارسی

انتقال یک فنّاوری در حوزه زیست‌فناوری هرچند اشتغال­زا است و ورود ایران به حوزه­‌های های‌تک را نوید می‌بخشد لیکن صنعت داروسازی فضای متفاوتی دارد: چه‌بسا همین داروهای بیوسیمیلار سبب ایجاد خود ایمنی نسبت به برخی ترجمان‌ها و خودِ دارو شود. آیا به این موضوع توجه شده است؟...

چند سالی است که تب انتقال فنّاوری زیست‌فناوری در حوزه‌های مختلف در کشور بالاگرفته و به حوزه دارویی هم وارد شده است؛ داروهایی از خانواده منوکلونال آنتی‌بادی[1] که به لحاظ قیمت از ارقام و اعداد بالائی برخوردار هستند در این دایره قرار گرفته‌اند؛ به‌نحوی‌که بر اساس سال‌نمای آمار دارویی ایران در سال 1393 رقمی حدود 450 میلیارد تومان از واردات دارویی را به خود اختصاص داده است.

داروهای این خانواده اولاً گران‌قیمت هستند، ثانیاً در جمع فنّاوری‌های پتنت[2]هستند؛ لذا انتقال فنّاوری تولید آن‌ها نیازمند ارتباط با شرکت­های مادر تولیدکننده و سرشناس است که عمدتاً اروپایی و آمریکایی بوده و به لحاظ مسائل مرتبط با تحریم­ها با شرکت‌های دارویی ایرانی قرارداد انتقال فنّاوری امضا نمی‌کنند؛ و یا استاندارهای لازم برای تولید این داروها در کشور، نیازمند واردات تجهیزاتی است که در پاره‌ای از موارد استفاده دوگانه داشته است و بر اساس تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا امکان خریداری آن‌ها کم هست.